کد خبر: ۱۶۱۳۲
مرکز هنری و رسانه‌ای نهضت| در «مهمونی 10 کیلومتری غدیر» برگزار می‌شود؛

از پویش لقمه میلیونی تا جمع‌آوری اسباب‌بازی برای کودکان غزه

مشارکت در ثواب اطعام غدیر باعث شد تا پویش لقمه میلیونی در «مهمونی 10 کیلومتری غدیر» راه اندازی شود؛ به این ترتیب که مردم در منزل لقمه‌هایی را آماده کرده و در مهمانی از طریق شبکه سازماندهی شده و مواکب جمع آوری و توزیع شد.
۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۸

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، درجریان مهمونی 10 کیلومتری غدیر در سال گذشته 54 هزار خادم مواکب حضور داشتند. ۴۳۴ هزار نفر بانی به ستاد مردمی رویداد کمک نقدی کردند. اتفاق ویژه دیگر که در زنده بودن جامعه ایران و تهران می‌تواند شاخص باشد، اهدای ۱۰۰ هزار اسباب بازی از سوی کودکان تهران به کودکان مناطق محروم بود.

در آستانه برگزاری دومین مهمومنی 10 کیلومتری غدیر نشست خبری این مهمانی با حضور ساسان زارع سخنگوی ستاد مردمی جشن ۱۰ کیلومتری غدیر در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد. مشروح این نشست خبری در ادامه گزارش می آید؛

مهمونی غدیر در  ۱۲۰ شهرستان

سال گذشته بدون برنامه ریزی قبلی بسیاری از استان‌ها و شهرستان‌ها الهام گرفته از فضای تهران این نهضت مهمونی‌های کیلومتری در کشور را پیش بردند. ۱۲۰ شهرستان مهمونی کیلومتری داشتند و امسال این الگوی مهمونی کیلومتری تهران سازماندهی شده تجربه آن به دیگر استان‌ها داده شد.

درخواست انتقال تجربه جشن غدیر به کشورهای منطقه

 تماس‌های متعددی از کشورهای منطقه به خصوص کشورهای اسلامی و حداقل ۵ کشور برای انتقال تجربه جشن غدیر گرفته شد. امسال تمرکز ویژه‌ای روی محتوا شده است تا جشن غدیری که نماد تدین و ارادت به ساحت مقدس امیرالمومنین (ع) و نماد انسجام و اتحاد اجتماعی است به خوبی برگزار شود. در این کار از مجموعه‌های مردمی که ایده‌هایی داشتند کمک گرفته می شود  تا محتوای فرهنگی اجتماعی داشته باشیم. در همین راستا سال گذشته ۳۰۰ ایستگاه فرهنگی برپا شد.

مشارکت جویی از مردم از اهداف جشن غدیر

تجربه سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی نشان داد هر اتفاقی به دست مردم سپرده شد و ریشه آن  در مجموعه‌های مردمی دیده شد، ماندگار شد و به تکرار نیفتاد، چرا که مردم جوشش حرکت‌های جدید را دارند به همین دلیل مشارکت جویی بیشتر از مردم از اهداف  جشن امسال است.  سیاست دیگر مهمانی امسال برگزاری برنامه‌های ویژه و جدید است که ساز و کار آن به همت دبیرخانه ستاد مردمی «مهمونی ۱۰ کیلومتری» رقم خورده است.

افزایش شرکت کننده وتوسعه فضا؛ از میدان آزادی تا تقاطع دماوند

حوزه اجرایی این مهمانی با افزایش ۳۰ درصدی استقبال مواکب برای شرکت در رویداد مهانی غدیرمواجه شد. هزار و 300 موکب مردمی سال گذشته در قالب هزار و 600 غرفه سازماندهی شده بودند. امسال و تا امروز 2 هزار و 200 موکب ثبت نام کرده‌اند. مهمانی مذکور سال گذشته حدود ۴ میلیون شرکت کننده داشت  که امسال با ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش مواجه شده است. همین باعث شده است ستاد مردمی این مهمانی ایده توسعه فضا را مطرح کند. به دنبال مطرح شدن این ایده مسیر مهمانی از میدان آزادی تا تقاطع دماوند گسترش پیدا کرده است. در شهر تهران در فضایی 12 کیلومتری بزرگترین شهر اسباب بازی برپا خواهد شد.

مهمانی عیدغدیر همزمان با عید غدیر روز دوشنبه 28 تیر از ساعت ۱۶ آغاز می شود و تا 23 ادامه دارد. چهار سکوی اجرای مرکزی در نظر گرفته شده است که توسط صدا و سیما پوشش زنده داده می‌شود.

 در استان‌ها و در ۳۰ مرکز استان برگزاری جشن قطعی است و در تعداد زیاد شهرستان‌ها مشابه رویداد غدیر در تهران را خواهیم داشت که از سوی رسانه ملی و رسانه‌های محلی اطلاع رسانی خواهد شد.

پویش لقمه میلیونی

مشارکت در ثواب اطعام غدیرباعث شد تا پویش لقمه میلیونی راه اندازی شود؛ به این ترتیب که مردم در منزل لقمه‌هایی را آماده کرده و در مهمانی از طریق شبکه سازماندهی شده و مواکب جمع آوری و توزیع شد. سال گذشته در این پویش ۷۰۰ هزار لقمه دریافت شد که پیش بینی امسال مشارکت یک تا یک و نیم میلیون لقمه است.

پویش اسباب بازی ویژه کودکان غزه

کودکان مخاطب اول این مهمانی هستند؛ به همین دلیل  پویش اسباب بازی، جمع آوری اسباب بازی برای کودکان غزه و کودکان مناطق محروم کشور جریان دارد  تا مسئله غزه در این مراسم موضوعیت داشته باشد.

براساس برنامه ریزی های انجام گرفته بیش از ۱۰۰ گروه سرود فعال در تهران ساماندهی شده اند که قرار است در همراهی با پروژه ملی «ایران سرود» ویژه برنامه‌های مختلفی را در پنجاه صحنه تدارک دیده در مسیر رویداد «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» اجرا کنند.

محوریت موضوعی اجراهای زنده گروه‌های سرود «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» هم روی نکات بسیار ویژه ای از جمله عید سعید غدیر خم و کرامات ویژه حضرت علی (ع)، موضوعات مربوط به مبانی ظهور حضرت ولیعصر (عج) و موضوع ایران اسلامی با موضوعات ملی میهنی و همچنین مسئله انتخابات طراحی شده اند.

تدارک بیش از ۱۰۰ گروه سرود در «مهمونی 10 کیلومتری غدیر»

حسین صیامی مدیر بخش سرود مرکز هنری رسانه‌ای نهضت درباره اجرای این گروه های سرود گفته است: همزمان با اجرای ۱۵۰ گروه سرود در ۵۰ صحنه تعبیه شده مسیر برگزاری «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر»، در قالب ویژه برنامه تلویزیونی «ایران سرود» چهار ساعت پخش زنده نیز پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

گروه‌های «انتظار» به سرپرستی محمد حسین زاده، «عشاق المهدی» به سرپرستی امید عسگری، «بنات الحیدر» به سرپرستی عارفه جان محمدی، «حامیان ولایت» به سرپرستی مصطفی جهانبخش، «هنیبه» به سرپرستی علیرضا جباری، «اسوه» به سرپرستی محسن شریف زاده، «امیری حسین» به سرپرستی حجت الاسلام ماژور، «رهروان حضرت رقیه» به سرپرستی زهرا آجرلو، «شهید علی آقا عبداللهی» به سرپرستی شاهین پاک شکار، «صاحب الزمانی ها» به سرپرستی رضا رسولی، «ابن الرضا» به سرپرستی سید کمال فلاح امینی، «جوانان مصباح» به سرپرستی مجید ابراهیمی، «اخت الرضا» به سرپرستی مریم زارعی، «دختران زینبیون» به سرپرستی آمنه احمدی، «نوای ظهور» به سرپرستی حشمت الله ایران مهر، مجموعه‌هایی هستند که در طول مسیر «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» به اجرای برنامه می‌پردازند.

«آوای ظهور» به سرپرستی مجتبی حسینی، «فداییان» به سرپرستی محمدصدرا رمضانی، «ابن الزهرا» به سرپرستی عباس خداداد بیگی، «خادم اهل بیت» به سرپرستی امیر مهدی کیماسی، «نوای رضا» به سرپرستی محمدطاها عابدی، «مدرسه شهید سلیمانی» به سرپرستی امیرمهدی عابدی، «مدرسه عرفان یکم» به سرپرستی رضا کلهر، «مدرسه شهید رجایی» به سرپرستی کمیل نوروزی، «مدرسه مدینه النبی» به سرپرستی سید طاها موسوی، «مدرسه شاهد قائم» به سرپرستی سید امیرعلی صدیقی، «خادم الرضا» به سرپرستی امیرحسین مشاطیان، «آوای فاطمی» به سرپرستی امیر مهدی صوفی، «راهیان کوثر» به سرپرستی امیرعباس زارعی، «ریحانه الزهرا» به سرپرستی زهرا حسینی، «نغمه یاس» به سرپرستی محمد ابراهیمی، «طنین یاس» به سرپرستی محمدحسام حسنی، «ستاره بی نشون» به سرپرستی امیرعباس افشار، «شمیم ظهور» به سرپرستی امیرحسین صیفی، «رهروان شهدا» به سرپرستی محمدصدرا کاظمی، «مشکات» به سرپرستی سید محمد حسینی، «مدرسه شهید رجایی» به سرپرستی محمدمهدی چگینی، «مدرسه عرفان دوم» به سرپرستی سید محمد مجتبی موسوی، «ترانه بهشتی» به سرپرستی امیرحسین مراقی، «نوای جانان» به سرپرستی احمدرضا مراقی، «نغمه بهشتی» به سرپرستی علی احمدی، «مسجد امام حسن عسگری» به سرپرستی امیرمحمد اکبرشاهی، «پسران فاطمیون» به سرپرستی امیرعلی خمسه، «منتظران ابا صالح» به سرپرستی محمدحسین فلاح، «الغدیر» به سرپرستی حسام محمدی نیز اسامی دیگر گروه‌هایی هستند که در این ویژه برنامه، قطعاتی را پیش روی شرکت کنندگان قرار می‌دهند.

در بخش دیگری از این گروه‌ها، مجموعه‌هایی چون «دختران آفتاب» به سرپرستی فاطمه کرمی، «یاوران مهدی» به سرپرستی قاسم شکری، «عشاق الله» به سرپرستی صدرا یوسفلی، «صراط المستقیم» به سرپرستی حسین مومنی، «پیام رسان مغفرت» به سرپرستی امیرعلی قاسمی، «عشاق الحسین» به سرپرستی علیرضا غفور، «مدرسه شهید ابوترابی» به سرپرستی سید عباس کریمی، «مسجد امام رضا» به سرپرستی امیرحسین صفدری، «مسجد امام صادق» به سرپرستی علی محمدی، «گلزار شهدا» به سرپرستی حسین فلاح حسینی، «کاروان حسینی» به سرپرستی علیرضا موسوی، «پیش مرگان حسین» به سرپرستی محمد حسین دودانگه، «بوی محرم» به سرپرستی محمد فرمانی، «اشک بهشتی» به سرپرستی علیرضا آذربایجانی، «کلنا فداک الزینب» به سرپرستی امیرحسام دهقانی نژاد، «نهضت عاشورا» به سرپرستی علی صالحی، «مسجد الغدیر» به سرپرستی یاسین محمد علیان، «مسجد امام حسن مجتبی» به سرپرستی محمد طاها صادق، «نوای دل انگیز» به سرپرستی امیررضا کلانتری، «پیشوایان عاشوری» به سرپرستی سبحان مافی، «هیات حسینی» به سرپرستی مرتضی میرغفاری، «سپاه المهدی» به سرپرستی اشکان ملکی زاده، «عشاق الرضا» به سرپرستی امیرمحمد خمسه فلاح، «نوکران امام رضا» به سرپرستی یوسف فلاح، «عماریون» به سرپرستی محمدرضا عالمیان، «نوای ظهور» به سرپرستی سید مهدی موسوی، «بصیرت الشهدا» به سرپرستی محمد جواد سورانی، «مدافعان ولایت» به سرپرستی آیدا سادات ابراهیمی، «حیدریون» به سرپرستی امیرذوالقدر، «هیات سربازان گمنام امام زمان» به سرپرستی محمد مهدی حسینی آثاری را پیش روی شهروندان اجرا می‌کنند.

در بخش دیگری از «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» هم گروه‌های سرود «سربازان ولایت» به سرپرستی علی گونجی، «معراجی ها» به سرپرستی فرزین اصغری، «محبان مهدی» به سرپرستی علی زارع، «فداییان فاطمی» به سرپرستی محمد حبیبی، «وصال معبود» به سرپرستی پوریا مرادی، «عطر خدایی» به سرپرستی ابراهیم شهادتی، «مفتاح» به سرپرستی حسن معصوم خانی، «دختران بهشتی» به سرپرستی سمیرا ذوالقدر، «نورهای ایمان» به سرپرستی حسین اخوان، «شیعه های حیدری» به سرپرستی امیرحسین موسوی، «وصال حق» به سرپرستی محمد جواد الهی پور، «سیره اهل بیت» به سرپرستی محمد حسین مشاطیان، «محمدی» به سرپرستی امیروالا واعظی، «آسمان ولایت» به سرپرستی سید علی ابراهیمی، «درسایه الله» به سرپرستی حمید ذوالفقاری، «برادران قلبی» به سرپرستی مجید عباسی، «پاتوق شیعه» به سرپرستی ایرح محمدی زاده، «نوای رضا» به سرپرستی باربد علیپور، «دختران مهدوی» به سرپرستی مریم صالحی، «رهپویان حرا» به سرپرستی علی اکبر سلیمی، «بچه های مسجد» به سرپرستی جواد فزینی، «منظران نور» به سرپرستی برسام بهراد، «کوله بارخدایی» به سرپرستی پارسا کیماسی، «یاوران مهدی» به سرپرستی جمشید جهانگیری، «پیام رسان مهر» به سرپرستی حامد کریمی، «حسینیان مسجدی» به سرپرستی حمیدرضا اکبری، «ابن الزهرا» به سرپرستی حسین قاسمی، «جنت الحسین» به سرپرستی خشایار صباح، «بوی حرم» به سرپرستی مرتضی عسگری، «ثارالله اقبالیه» به سرپرستی مصطفی عسگری، «دختران رضایی» به سرپرستی حدیثه فائزی، «شاخه محبت» به سرپرستی رها ربیعی فر، «بضعه الحسین» به سرپرستی حسام افشین، «شاه شهدا» به سرپرستی رامین امیرلو، «یادگار قاسم» به سرپرستی ترانه گروسی، «شیعه جاوید» به سرپرستی راستین رادان، «سربازان دشت کربلا» به سرپرستی فردین محمدی، «سپاه عاشورا» به سرپرستی عباس فرهمند برنامه‌های مختلفی را در مسیر پیاده به مخاطبان ارائه می‌دهند.

«مهمونی 10 کیلومتری غدیر» به تلویزیون رسید

علی اصغر اصغرزاده تهیه کننده برنامه «مهمانی غدیر» هم درباره پخش این مهمانی از شبکه های سراسری گفت: برنامه «مهمانی غدیر» از عید قربان تا عید غدیر حوالی ساعت ۱۰ صبح تا شب روی آنتن شبکه‌های سیما می‌رود که البته پخش آن به صورت ام سی و در فواصل مختلف برنامه هاست.  اکثر شبکه‌های سراسری از جمله شبکه یک، دو، سه، افق، قرآن و نسیم این برنامه را پخش می‌کنند و رویکرد همه شبکه‌ها اطلاع رسانی به مردم نسبت به این مهمانی گسترده است.

به گفته اصغرزاده رویکرد اصلی برنامه دعوت مردم به حضور در جشن ۱۰ کیلومتری غدیر است. حتی این برنامه می‌تواند کمکی برای مردمی باشد که می‌خواهند موکب برپا کنند. کسانی که می‌خواهند این موکب ها را در مهمانی غدیر برپا کنند می‌توانند با ارسال شماره ۱ به ۳۰۰۰۱۱۵۵ در جریان جزئیات قرار بگیرند. این برای کسانی است که می‌خواهند موکب داشته باشند و اگر هم موکب ندارند ولی می‌خواهند در این مهمانی بزرگ و سراسری مشارکت کنند باز هم اتفاقات دیگری هست که اگر با این سامانه‌های مربوطه در تماس باشند می‌توانیم کمکشان کنیم.

وی با اشاره به  کنداکتوربرنامه گفت: روزانه در پارت های مختلف با فضای شهرستان‌ها در سراسر کشور ارتباط می‌گیریم چون امسال جشن و «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» به غیر از تهران در شهرهای دیگری هم برگزار می‌شود. بنابراین ما در این گفت و گوها سعی داریم به سوالات و اطلاع رسانی‌های صاحبان موکب ها در سراسر کشور بپردازیم به طور مثال اینکه موکب ها و مجموعه‌های مردمی از این می‌گویند که چه تمهیداتی اندیشیده اند، برنامه ریزی هایشان چیست و موارد دیگر.  این برنامه به نوعی بازنمایی همه جزئیات این مهمونی ۱۰ کیلومتری از مکان مهمانی تا اتفاقاتی که در آنها می‌افتد، گروه‌های سرود، حضور چهره‌ها، اخبار، گزارش‌ها و اتفاقاتی است که در این ۱۰ روز از طریق موکب داران و متولیان رخ می‌دهد.

ارسال نظر