کد خبر: ۱۶۵۰۹
در پایتخت شور و شعور حسینی ،

محرم در زنجان کجا هیئت بریم؟

به جهت سهولت دسترسی مخاطبان به برنامه عزاداری هیئات مذهبی، برنامه زمان‌بندی چند هیئت مهم زنجان را اعلام می‌ داریم.
۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۲

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، ماه عزاداری سید و سالار شهیدان (ع) یکشنبه ۱۷ تیرماه از راه رسید و در این ماه هیئت‌های عزاداری زنجان همانند سال‌های گذشته اقدام به برگزاری مراسمات عزاداری خواهند کرد. زنجان که به پایتخت شور و شعور حسینی معروف است هر ساله در ماه محرم و صفر برنامه‌های ویژه‌ای را برگزار می‌کند و در همین راستا هر ساله عزاداران زیادی از سایر شهر‌های کشور در زنجان حضور می‌یابند.

به جهت سهولت دسترسی مخاطبان به برنامه عزاداری هیئات مذهبی، برنامه زمان‌بندی چند هیئت مهم زنجان را اعلام می‌داریم.حسینیه اعظم زنجان

حسینیه اعظم زنجان که شهرت ملی و بین المللی دارد مراسمات خود را قرار است تا ۲۸ تیرماه از ساعت ۲۱ برگزار کند. مداحانی همانند، ولی الله کلامی زنجانی، مرتضی حیدری، جلیل محمدی و سید یوسف شبیری در این مکان مقدس به مرثیه‌خوانی خواهند پرداخت. مراسم عزاداری هم برای آقایان و هم برای بانوان چه داخل مسجد و چه بیرون مسجد برای عزاداران حسینی فراهم شده است.

لازم به ذکر است هشتم محرم (ظهر روز یکشنبه ۲۴ تیرماه) دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از مسجد حسینیه آغاز و تا امامزاده سید ابراهیم (ع) برگزار خواهد شد.

زینبیه اعظم زنجان

زینبیه اعظم زنجان هم همانند حسینیه اعظم شهرت جهانی دارد و همانند سال‌های گذشته مراسمات عزاداری خود را تا شب سوم شهادت امام حسین (ع) برگزار می‌کند؛ مراسمات زینبیه از ساعت ۲۲ تا ۳۰ دقیقه بامداد در زینبیه اعظم برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که غلامرضا عینی‌فرد در این شب‌ها در این مکان مقدس به مرثیه‌خوانی خواهد پرداخت.

لازم به ذکر است یازدهم محرم (ظهر روز چهارشنبه ۲۷ تیرماه) دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان از مسجد زینبیه آغاز و تا امامزاده سید ابراهیم (ع) برگزار خواهد شد.

هیئت مکتب‌الزهرا (س) 

هیئت مکتب‌الزهرا (س) مراسمات عزاداری خود را حضور با مداحان مشهور زنجان همچون حاج، ولی الله کلامی زنجانی و حاج حسن بیات برگزار خواهد کرد. این هیئت در مسجد مکتب الزهرا (س) در خیابان امام (ره) حد فاصل سبزه میدان تا امیرکبیر، کوچه حاج نوروزلر از ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب برگزار خواهد شد.

هیئت ثارالله زنجان

هیئت ثارالله که توانسته در یک دهه اخیر با حضور حاج مهدی رسولی جوانان زیادی را جذب هیئت خود کند مراسمات خود را از تا سوم امام برگزار می‌کند؛ این هیئت مراسم خود را بعد از نماز مغرب و عشاء در مزار شهدای پایین برگزار خواهد کرد. سخنران دهه اول محرم این هیئت حجت‌الاسلام مهدوی ارفع است.

هیئت حیدریون

هیئت حیدریون هم همانند هیئت ثارالله چند سالی است که با استقبال ویژه جوانان و نوجوانان حسینی همراه شده است؛ مداح این هیئت حسین عینی‌فرد است که مکان امسالشان به میدان جانبازان (هنرستان)، روبه روی سازمان تأمین اجتماعی شعبه یک منتقل شده است.

هیئت رزمندگان اسلام

هیئت رزمندگان اسلام که برای سپاه انصارالمهدی (عج) است همانند سال‌های گذشته در دهه نخست محرم مراسم عزاداری خود را برگزار می‌کند و قرار است از مراسمات عزاداری رأس ساعت ۲۱/۳۰ برگزار شود؛ مداحان این هیئت سید یوسف شبیری، سید محمود حسینی و فریبرز اسکندری است و سخنران این هیئت حجت‌الاسلام رضایی الوار است. این هیئت در حسینیه عاشقان ثارالله در بزرگراه ۲۲ بهمن نرسیده به پل ولیعصر (عج) برگزار خواهد شد.

گفتنی است دسته عزاداری هیئت رزمندگان اسلام امروز یکشنبه از ساعت ۱۷ از مزار شهدای پایین و با حضور سبزپوشان حریم ولایت و بسیجیان سلحشور زنجانی به سمت امامزاده سید ابراهیم (ع) برگزار خواهد شد.

هیئت مسجد فیضیه

مسجد فیضیه هم جزو مساجد قدیمی در زنجان است و در خیابان سیلاب زنجان قرار دارد و طرفداران خاص خود را دارد؛ داود معصومی معروفترین مداح این مسجد و هر ساله در شب تاسوعا ۲۵ تیرماه بعد از نماز مغرب و عشاء دسته عزاداری این مسجد در مرکز شهر به راه می‌افتد.

هیئت فاطمیون زنجان

هیئت فاطمیون زنجان در مسجد حضرت، ولی عصر (عج) واقع در کوچه باشگاه با مداحی سید یوسف شبیری و سید محمود حسینی برگزار می‌شود. این هیئت هم طرفداران زیادی در زنجان دارد. دسته عزاداری این هیئت هم شب تاسوعا یعنی شب روز دوشنبه ۲۵ تیرماه برگزار خواهد شد.

هیات حضرت موسی بن جعفر ع احمدیه زنجان

هیئت احمدیه زنجان از روز  شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ به مدت ۱۲ شب و از ساعت ۲۱.۳۰ شب با قرائت زیارت عاشورا،   سخنرانی به کلام حجه الاسلام والمسلمین رحیمی و با مرثیه‌سرایی استاد حاج جواد رسولی زنجانی و کربلایی حسین رسولی در خدمت عزاداران خواهد بود

مراسمات عزاداری امام حسین (ع) در دهه نخست محرم در بقاع متبرکه استان زنجان برگزار خواهد شد.  

گفتنی است علاوه بر موارد فوق، هیئت‌های محلی و مساجد مختلف در اقصی نقاط زنجان نیز در این شب‌ها برنامه‌های عزاداری دارند و عزاداران حسینی می‌توانند بسته به نوع سلیقه خود در هر کدام از این هیئت‌ها حضور یابند.

ارسال نظر