دسترسی سریع
کد خبر: ۵۴۳۲
۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۸
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری:

هنرمندان مسجدی وارد جامعه تئاتر می‌شوند

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از پایان برپایی نخستین سلسله رویداد آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد و ورود استعدادهای آموزش دیده به جامعه تئاتری کشور خبر داد.

زارعی: هنرمندان مسجدی نمایش وارد جامعه تئاتر می‌شوند

به گزاش نهضت، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در گفت‌و‌گو با ایکنا برپایی هشت منطقه آموزشی ویژه مربیان تئاتر مردمی بچه های مسجد را گام تازه‌ای در راستای سند چشم‌انداز این رویداد عنوان کرد و گفت: نخستین سلسله رویداد آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد «محرابیان» ویژه مربیان مساجد در هشت منطقه سراسر کشور با تدریس استاد سیدحسین فدایی حسین و محمدرضا آزاد برگزار شد. این دوره‌های آموزشی به منظور رصد و ارزیابی وضعیت تئاتر بچه‌های مسجد کشور و آموزش و آماده‌سازی مربیان آن و همچینن کشف استعدادها و ظرفیت‌های مورد نیاز ما برگزار شد.

وی با بیان اینکه پیش از برپایی این رویدادها دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در حوزه هنری را بار دیگر احیا و همزمان دفاتر استانی و شهرستانی آن را نیز راه‌اندازی کردیم، گفت: با اینکه زیربنای فعالیت تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را آماده بهره‌برداری کرده بودیم اما تعطیلی دو سال کرونایی تئاتر مانع از بروز و ظهور گسترده آن شد در حالی که ما برای روشن نگه داشتن چراغ این حرکت اقدام به برپایی جشنواره نمایشنامه‌نویسی گلدسته‌ها کردیم. جشنواره‌ای که ثمرات و آثارش، تئاتر بچه‌های مسجد را در تولیدات فعالیت‌های آینده خود یاری خواهد کرد. لازم به ذکر است که آثار برگزیده این جشنواره در مجموعه‌ای چاپ و منتشر نیز شده است.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری افزود: برپایی نخستین سلسله رویداد آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد «محرابیان» ویژه مربیان مساجد موجب احیای تئاتر مسجدی برخی استان‌ها شد که عملا به صفر رسیده بودند. در این راستا فقر آموزشی و نبود کیفیت لازم گروه‌های تئاتر بچه‌های مسجد ما را برآن داشت تا نخستین گام جدی در این زمینه را با ورود به وضعیت آموزشی آغاز کنیم.

زارعی با تاکید بر تلاش اساتید مدعو در این دوره‌ها برای گسترش و توجه به پرورش تئاتر خلاق و اهمیت آن در تولید اثر برای تئاتر بچه‌های مسجد بیان کرد: سلسله رویدادهای آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد ویژه مربیان مساجد با عنوان محرابیان کار خود را در منطقه یک در جوار حرم حضرت معصومه(س) در شهر قم آغاز کرد و روزهای گذشته در مشهد مقدس و در محضر امام هشتم(ع)، هشتمین و آخرین منطقه آن برگزار شد. رویداد مذکور با استقبال شرکت‌کنندگان آن مواجه شد و همچنین به ما تصویر روشنی از مسیر پیش رو، ظرفیت‌ها و نیازمندی‌های آن ارائه کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه بیش از ۴۰ مربی در هر منطقه و در مجموع بیش از ۴۰۰ مربی در سراسر کشور مورد آموزش قرار گرفتند و برای ورود به مرحله بعدی چشم‌انداز بلندمدت تئاتر بچه‌های مسجد آماده شده‌اند، تاکید کرد: سند چشم انداز ۹ ساله‌ای برای برای تئاتر مردمی بچه‌های مسجد تنظیم کرده‌ایم و بر اساس آن تاکنون به خوبی گام برداشته‌ایم. این سند به گونه‌ای تنظیم و مورد تایید قرار گرفته است که مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با هر مدیریتی موظف به اجرای آن است.

زارعی در پایان بیان کرد: تبیین جریان تئاتر مردمی بچه‌های مسجد برای محدوده سنی کودک تا جوان مساجد، خانواده‌ها و مربیان آنها و ائمه جماعت مساجد یکی از اهداف مهم ما در این سند است. همچنین آموزش و تربیت فکری و اندیشه‌ای جامعه هدف تئاتری ما از دیگر بندهای تاکیدی این سند است. در انتها قصد و هدف غایی ما از آموزش‌های این دوره‌ها آماده‌سازی نیروهایی تئاتری و مسجدی در استان‌های سراسر کشور است تا راه تئاتر بچه‌های مسجد را تا پایان چشم انداز ۹ ساله ادامه دهند و هنرمندان مسجدی موفقی به تئاتر کشور تزریق کنند.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار