«فرزاد جمشیدی» به مناسبت روز مادر از حال وهوای معنوی اجرای برنامه مادرانه می‌گوید

«فاطمه» نام دیگری از «بهار» است

از زمانی که شبکه‌های تلویزیونی در ایران توسعه یافت و برنامه‌های سحرگاهی ماه رمضان به این رسانه راه پیدا کرد نام چند مجری بیش از دیگران توانست مخاطبان را پای تلویزیون نگه دارد. «فرزاد جمشیدی» که در اواخر دهه ۷۰ اجرای برنامه‌های «یاد خدا» و«ماه خدا» را در شبکه یک تلویزیون برعهده داشت به مرور به مدت چندسال به مجری ثابت برنامه‌های سحر ماه رمضان شد و به‌طورمطلق در این عرصه هماوردی نداشت. حافظه قوی و تمرکز فوق‌العاده روی مباحث قرآنی و نیز تسلط بر نثر فارسی، اجرا‌های او را خاص و بی‌مانند کرده بود. فرزاد جمشیدی متولد خرداد ۱۳۴۹ در تهران و فارغ التحصیل دکترای علوم قرآنی و لیسئانس حقوق است . به جز اجرا، نویسنده ادبی دینی و مدتی هم ریاست دفتر هماهنگی مجریان سیما را عهده داربوده است. او به واسطه اجرای برنامه‌های یاد خدا و به‌خصوص ماه خدا در سحرگاهان ماه مبارک رمضان با اجرای خاص و قصه‌گونه‌اش به قلم زیبای خود به شهرت و محبوبیت رسید. این نویسنده و مجری خوش سابقه سیما که در برخی محافل مذهبی به مرغ سحر سیما مشهور است در ایام فاطمیه اجرای برنامه«مادرانه» را برعهده داشت. برنامه‌ایی که در فضای مجازی پخش شد و باز‌خوردهای خوبی داشت. ارادت جمشیدی به مادر که در تمام اجراهایش نمود پیدا کرده است، بهانه گفت‌وگوی ما به مناسبت روز مادر بود.

مادر تو را می‌بیند
کلمه مادر را با تقدس خاصی ادا می‌کند و احترام خاصی برایش قائل است. با دریغ از مادری صحبت می‌کند که قبلاً نخستین و بهترین تماشگر برنامه‌‌های او بوده است. می‌گوید: «امسال تمام مدتی که برنامه را اجرا می‌کردم یاد صحبت مادرم می‌افتادم. همیشه می‌گفتند وقتی برای اجرای برنامه توی «اتاق» می‌روی. می‌گفتم مادر اتاق نه «اســـتودیو». می‌گفت هرجا که نام مادرمان حضرت زهرا(س) هست همانجا هم خانه آدم است! این حرف‌هایش همیشه در گوشم است که من تو را بچه بی‌ادبی بزرگ نکردم، چشم دوربین را چشم حضرت زهرا(س) ببین و احساس کن در محضر ‌ایشانی. در برنامه مادرانه که امسال اجرا کردم هرشب که منشی صحنه به من اشاره می‌کرد شروع به صحبت کنم احساس می‌کردم مادر ائمه(ع) و مادر خودم پشت این دوربین‌ها ‌ایستاده و من را نگاه می‌کنند.» مجری با سابقه تلویزیون در حالیکه با یادآوری خاطرات مادر اشک در چشمانش حلقه زده است حرفهایش را ادامه می‌دهد: «یکبار با مادرم درباره اینکه که چرا ولادت حضرت زهرا (س) را به‌عنوان روز مادر انتخاب کرده‌اند صحبت می‌کردم، مادرم جواب جالبی داد: «کدام مادر را می‌شود در دنیا پیدا کرد که پدرش رسول خدا و همسرش ولی خدا و پسرش حسین ثار‌الله ‌و آن یکی فرزندش کریم آل طه باشد.»
مادرانه فقط برای مسلمان‌ها نبود
جمشیدی انبوهی از کلمات پرمعنا را پشت سرهم بیان می‌کند: «ما برای برنامه مادرانه امسال اسامی مختلفی در نظر گرفتیم، مثل بانوی بهار، خاتون نور و نیایش، ارثیه عترت، همسر حیدر، اما به نام مادرانه رسیدیم، احساس کردیم وسعت این اسم آنچنان فراگیر است که همه را می‌تواند در بربگیرد، مادرانه اولاً شخصیتی است که همه، آن را می‌شناسند، شعری است که همه آن را از حفظ هستند، کتابی که همه آن را ورق زدند، قبله‌ای که همه به آن نماز‌گزاردند، خورشیدی که شعاع پرتو مهربانی‌اش به ابنای بشر رسیده، ربطی به دیانت ما ندارد، مادرانه نوعی صفت است فراتر از کیش‌ها و آیین‌ها و می‌توان به آن احترام گذاشت. چون این برنامه فقط برای مسلمان‌ها نبود. احساس می‌کردیم با این کلمه مادرانه خیلی‌های دیگر هم می‌توانند با برنامه ارتباط بگیرند، بنابر این نوع نگاه من ، نوع نوشتن من، نوع اجرای من در برنامه طوری نبود که فقط مسلمان‌ها بتوانند استفاده کنند. من می‌خواستم طوری حضرت زهرا(س) را معرفی کنم که اگر یک نفر از پیروان حضرت موسی(ع) یک نفر از پیروان عیسی روح الله(ع)این برنامه را ببینند بتوانند با برنامه ارتباط برقرار کنند.»

ترس مقدس مجری‌ها
فرزاد جمشیدی از روزی می‌گوید که به او پیشنهاد شد برنامه مادرانه را اجرا کند: «روزی که اجرای برنامه مادرانه به من پیشنهاد شد، با وجود آنکه ۲۵ سال است در رادیو و تلویزیون کار می‌کنم، بازهم اجرای این برنامه برای من، با برخی نگرانی‌هایی همراه بود. همیشه از این بابت خوف دارم که مبادا در مورد آن موضوع بی‌سواد باشم یا اینکه نتوانم حق مطلب را ادا کنم. 
فرقی ندارد، فرصت آنتن تلویزیون باشد یا فضای مجازی یا حتی روضه و محفل خانگی، فرصت صحبت کردن را یک «حق الناس» می‌دانم. اما نکته‌ای که همه مجری‌ها باید داشته باشند«ترس مقدس» است، یعنی اینکه من همیشه از مخاطب خودم خوف داشته باشم که مبادا نکته‌ای را بگویم که عاری از حقیقت و خالی از مطالعه باشد، بنابر این وقتی اجرای این برنامه پیشنهاد شد باسابقه‌ای که در روحیه من است ، چون برای وجود بی‌نظیر حضرت فاطمه(س) می‌خواهم برنامه اجرا کنم، دچار نگرانی بودم که نتوانم حق مطلب را ادا کنم. این را بی‌مبالغه می‌گویم به نظـر من بهترین مجری‌ای که می‌تواند برای حضرت زهرا(س) برنامه اجرا کند، حسنین (امام حسین و امام حسن «ع») هستند. با تمام کم سوادی‌ای که دارم اما می‌توانم بگویم برای این برنامه سه نکته را مد نظر داشتم، اول اینکه این برنامه درباره ریحانه رسول خداست، مادری که حجت بر همه امامان و کل ابنای بشر است، بنابراین وقتی می‌خواهیم برای یک مادر بسیار بزرگ برنامه اجرا کنیم باید خیلی مراقب باشیم.» 
وی در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: « حضرت زهرا(س) همچون مادری آنقدر مهر دارد که در سراسر جهان، مانندش یافت نمی‌شود عشق به مادر، به دختر پیامبر حسی است که هیچ وقت نمی‌توان تجربه‌اش کرد، جز محفلی که در آن ذکر یا فاطمه (س) باشد.»