نگاهی به برگزاری «هوای نو» بزرگترین رویداد هیئت که به همت سازمان تبلیغات اسلامی در حال اجراست

مهرواره‌ای که هوای هیئت را تازه می‌کند

مهرواره هوای نو، عنوان بزرگترین رویداد ملی حوزه هیئت است که از اواسط پاییز امسال اجرای آن شروغ شد. در این رویداد بزرگ هیئت که به همت سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود، قرار است استعدادهای هیئات شکوفا شده و برترین‌ها به مردم معرفی شوند. این مهرواره از سه بخش: هیئت، کتاب هیئت، ستایشگران اهل بیت(ع) تشکیل شده است و قصد دارد معیارهای یک حرکت درست را به کمک بزرگان هیئت نشان دهد تا همگان بتوانند از آنها الگو بگیرند. مهرواره هوای نو مسابقه نیست، بلکه با این رویداد قرار است مردم با هیئات بیشتر انس بگیرند. در گزارش زیر به چگونگی برگزاری این مهرواره پرداخته‌ایم.

بزرگترین رویداد حوزه هیئت
کمک به هیئت‌ها و فراهم کردن زمینه ارتقایشان از جمله وظایف سازمان تبلیغات اسلامی به شمار می‌رود. مهرواره هوای نو اولین و بزرگترین رویداد حوزه هیئت به شمار می‌رود که چند وقتی می‌شود در حال اجراست. در مهرواره هوای نو همه سعی می‌کنند با نگاهی محبت‌آمیز و با مهر به کارهای شاخص، متفاوت و خلاقانه هیئات، برترین‌ها را معرفی و از آنها تقدیر کنند. مهرواره، جشنواره و رقابت نیست بلکه در هوای نو سعی شده تا نسل پیرغلامان به جوانان متصل شود. هدف از برگزاری مهرواره هوای نو، ساماندهی هیئات نیست بلکه فرصتی است تا هیئت‌ها خودشان را نشان دهند. معرفی برترین‌ها با برگزاری مهرواره هوای نو فرصتی برای الگو سازی است تا دیگران بدانند باید اینگونه باشند. هوای نو دوربین‌ها را به سمت کارهای متفاوت و شاخص هیئت‌ها چرخانده و آنها را برجسته می‌کند. با اجرای هوای نو دیگر مردم از هیئت‌ها تنها ذهنیت برگزاری مراسم عزاداری اهل‌بیت(ع) را ندارند بلکه متوجه می‌شوند که هیئت‌ها در کنار برنامه‌های مناسبتی خود، کارهای دیگری هم اجرا می‌کنند.


امن‌ترین و سالم‌ترین فضا اینجاست
مهرواره هوای نو با این هدف که هیئت‌ها و ظرفیت هیئت‌ها را برای عموم مردم مشخص کند برگزار می‌شود. با مهرواره هوای نو سعی شده تا مردم بدانند کارکرد هیئت در جامعه چیست؟ چرا لازم است وجود داشته باشد؟ و آنها چطور می‌توانند از آن استفاده کنند؟ از دیگر اهداف برگزاری مهرواره هوای نو این است تا هیئت‌ها بدانند در افق چهل ساله دوم انقلاب اسلامی قرار است مردم محور شوند، نه فقط یک بخش خاصی از مردم (چون هیئت‌ها اصولا با طیف خاص و مذهبی روبرو هستند) ذات همه هیئت‌ها مردمی است، اما همین هیئت‌ها متوجه می‌شوند در این فضا با عموم مردم یعنی حتی کسانی که نسبت به هیئت آشنایی ندارند یا تا حالا به حضور در هیئت علاقه نداشته و حضور نیافتند، مرتبط هستند. مهرواره باعث می‌شود تا هیئت‌ها فضای خود را یک مقدار تغییر دهند و آغوش‌شان را بازتر کنند و در صورت نیاز نوع نگاه و رویکردشان را تغییر دهند تا بتوانند با عموم مردم ارتباط بگیرند. در واقع هدف مهرواره این است تا نشان دهد هر جا هیئتی برقرار است فوایدی دارد. امروزه تجربه نشان داده است که هیئت‌ها امن‌ترین و سالم‌ترین فضا برای خانواده‌ها و پدر و مادرهایی است که سعی دارند فرزندشان را از آسیب‌ها دور نگه دارند.

مهرواره‌ای که در سه بخش اجرا شد
مسئولان اجرایی مهرواره هوای نو، این برنامه را در 3بخش: هیئت، کتاب هیئت و ستایشگران اهل بیت(ع) برگزار می‌کنند. بخش هیئت مهم‌ترین بخش مهرواره هوای نو است که سعی می‌کند، نشان دهد هیئت‌ها در همه ایام مأمنی مطمئن برای خانواده‌ها هستند. کتاب هیئت هم بخش دیگری از مهرواره هوای نو به شمار می‌رود، این بخش سعی کرده معرفت محور بودن هیئات را نشان دهد. بخش کتاب هیئت مجموعه‌ای از کتاب سال عاشورا و محورهایی در حوزه کتاب است که شامل موضوع هیئت‌ها و تشکل‌های دینی می‌شود. بخش ستایشگران اهل بیت(ع)، بخش دیگر مهرواره هوای نو است که رشته‌های مداحی و مدیحه خوانی محورهای اصلی آن را تشکیل می‌دهند. تقدیر از نغمه سرایان، تقدیر از اقدامات شاخص و قسمت‌های شهید حاج قاسم و نسل حسینی هم از دیگر قسمت‌های، بخش ستایشگران اهل بیت(ع) به شمار می‌رود. در مهرواره هوای نو، هیئت‌های بسیاری شرکت کرده‌‌اند که در بین آنها هیئت‌های سنتی، هیئت‌های مبتدی و تشکل‌های دینی که هیئت پایه هستند دیده می‌شوند.