تقدیر از عوامل برنامه «محفل» در ضیافت صمیمانه افطار

شبی خوش است به این قصه اش دراز کنید

ساعت نزدیک ۵ عصر است با آنکه دو ساعتی تا اذان مانده اما حجت الاسلام والمسلمین قمی - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، با وجود مشغله کاری فراوان از نخستین افرادی است که در محل برگزاری ضیافت صمیمانه افطاری حاضر می‌شود حاج آقا امشب میزبان اصلی مراسم تقدیری است که برای یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های رمضانی تلویزیون برگزار شده است. مکان مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب - مجتمع سرچشمه زمان ۲۱ فروردین تا ساعاتی دیگر قرار است اینجا میزبان عوامل و دست اندرکاران برنامه تلویزیونی «محفل» باشد. اگر می‌خواهید شما هم میهمان این افطاری باشید روایت خبرنگار نشریه نهضت از این مراسم صمیمانه قرآنی را بخوانید.

هنوز ساعاتی تا افطار مانده، گپ و گفت بین حاج آقا قمی و میهمانان گرم و گرم تر می‌شود بیشتر صحبت‌ها خاطراتی است که از پشت صحنه و یا رخدادهای هنگام ضبط برنامه در ذهن عوامل برنامه است گفتگوها و خاطرات جذاب و شنیدنی بالا گرفته است که یکی از میهمانان با صدایی خوش آیاتی از کلام خدا را تلاوت میکند و به احترام این نوای روحانی سکوت همه سالن را فرا می‌گیرد.

خبرنگاران رسانه‌ای و عوامل تهیه ضبط تدوین و پخش برنامه به تدریج وارد سالن می‌شوند، حاج آقا قمی با همه کسانی که وارد میشوند تک تک سلام و علیک گرمی میکند و به آنها خوش آمد میگوید لحظاتی بعد وقتی «احمد ابوالقاسمی» قاری برجسته کشور و از اعضای گروه داوران «محفل» وارد سالن می‌شود جو تغییر کند و این بار همه به احترامش از جا بلند می‌شوند.

بارها شنیده‌ام که وقتهایی که احساس خوبی داری، عقربه‌های ساعت انگار با هم مسابقه میگذارند، حالا در اینجا و در میان این جمع قرآنی و خدمتگزاران کلام الله من این لذت و حال خوش و مسابقه عقربه‌ها را به چشم میبینم زمان دارد به زمان اذان نزدیک میشود که جلسه رسمی با کلام نور آغاز می‌شود.

صوت زیبا و روح نواز قرآن با صدای آقای ابوالقاسمی، همه حاضران را سرمست میکند و با این سرمستی است که جلسه رسمیت می یابد.

کاری بدیع برای خدمت به قرآن

پس از صحبت‌های دبیر جلسه و توضیحاتی درباره نشست سید مرتضی احمدزاده مدیرگروه معارف شبکه سه سیما میگوید بحث خدمت به قرآن کریم در ماه مبارک رمضان در شبکه سه برنامه‌ریزی شد؛ با توجه به تجربه‌ای که از قبل در برنامه «حسینیه معلی» داشتیم، به فکر ساختن برنامه‌ای با همین قالب در موضوع قرآن افتادیم؛ برنامه‌ای در قالب و فرمی به دور از مسابقه و با حضور بزرگانی قرآنی که برای مردم هم جذاب هستند

وی افزود: این موضوع به اتاق فکرهایی سازمان تبلیغات اسلامی و مجموعه رسانه‌ای نهضت بزرگترهای قرآنی و شورای عالی قرآن رفت و همه این مجموعه‌ها کمک کردند که کاری بدیع برای خدمت به قرآن ساخته شود و خدا را شکر که «محفل» با استقبال خوبی در فضای عمومی و میان مردم کشورهای مختلف اسلامی روبه رو شد
مدیر گروه معارف شبکه سه سیما، مهم ترین عامل موفقیت برنامه «محفل» را اخلاص عوامل سازنده آن می‌داند و می‌گوید که در سالهای بعد هم برای ساخت چنین برنامه هایی و برای کسب موفقیتهای بیشتر تلاش خواهد شد.
هنوز صحبتهای احمدزاده تمام نشده است که حامد شاکرنژاد داور محبوب «محفل» وارد جلسه می،شود، از همان لحظه ورود با شوخ طبعی، فضا را در دست می گیرد حضور او انگار شوق و انرژی را به محیط پمپاژ میکند آقای داور مستقیم به صدر جلسه می رود با همه دست می دهد و آنها را در آغوش میکشد کل کل های او و ابوالقاسمی در اینجا هم ادامه دارد و همین شوخی های بامزه است که لبخند را به لبان حاضران می نشاند.


نقطه قوت ما: خادم قرآنیم

 

در ادامه پس از پخش یک کلیپ از گزیده صحنه‌های برنامه «محفل»، احمد ابوالقاسمی، قاری مشهور و از داوران برنامه شروع به صحبت میکند با تجربه «سی و شش سال فعالیت قرآنی میتوانم بگویم که تنها اخلاص میتوانست باعث چنین استقبالی از برنامه شود اعتماد بزرگترها و این اخلاص عوامل برای من جالب بود مجموعه ای با تفکر واحد این کاررا پیش می بردند. اینجا تنها حرفه ای گری مطرح نبود بلکه خدمت به قرآن باور و اعتقاد تک تک عوامل برنامه بود که به ما اعتماد به نفس می داد همه عوامل خودشان را خادم قرآن میدانستند و این امر نقطه قوت تولید و اجرای برنامه بود.

نوجوان ها را علاقمند کرد

شاکر نژاد قاری بین المللی نیز درباره این برنامه گفت: «محفل برنامه ای است که همیشه آرزویش را داشتیم، اینکه برنامه های قرآنی خوبی داشته باشیم هنر مربی خوب این است که از بازیگرانش بازی بگیرد و عوامل محفل کمک کردند که ما اجرای بهتری داشته باشیم و بدین سبب رسانه را هم بهتر شناختیم.
وی افزود: «در کل این ۳۵ سال قرآن خواندن و حضور در محافل داخلی برای نخستین بار ارتباط گیری نوجوانان برایم کاملاً متفاوت با قبل بود این امر اصلا قابل مقایسه نبود. بعد از پخش این برنامه مردم عادی سراغ ما می آیند و به همین دلیل ما هم به آرزوی خود که ارتباط خوب با بینندگان بود رسیدیم در دیدار با سران نظام نیز که حضور پیدا کردم آنجا هم تعریف و تمجید مسئولین از این برنامه را شنیدیم.»


اشک و لبخندها


در ادامه این برنامه میرزاجانی - نماینده شورای عالی قرآن از تاثیر این برنامه بر احساس بینندگان گفت بیا بخش هایی از این برنامه اشک ریختم و با قسمتهایی خندیدم و این امر حاکی از روح برنامه بود. برنامه سازی با رویکرد نزدیک کردن حوزه دین با نشاط رسانه ای در برنامه محفل اتفاق افتاد گرچه رسانه ی ملی تا قبل از این برنامه شاخص قرآن محور ن نداشته است با اینکه این برنامه خالی از اشکال نیست اما در نقطه ای هستیم که سپاس گزار زحمات دوستان خواهیم بود.


اتصال به مخاطب قرآنی


صادق روشن - مدیر مرکز رسانه نهضت نیز درباره این برنامه گفت: اتصال به مخاطب و میزان ارتباطی که بیننده با بحثهای قرآنی برقرار کرده، نشان از موفقیت تیم سازنده دارد. وی ادامه داد: این همدلی و هم افزایی اتفاق مبارکی است و میتوان به عنوان شروع در دیگر موضوعات معارفی به آن نگاه کرد. در زمینه مسئله قرآنی همه مشتاق بودند و دوست داشتند که چنین برنامه ای رخ دهد، حالا که این امر رقم خورده باید تجربه ها و ایده های مختلفی را در این موضوع به کار ببندیم

در انتهای این دیدار صمیمانه علی فروغی مدیر شبکه سوم سیما نیز در سخنانی گفت:
از همه دست اندرکاران تقدیر میکنم و از اساتیدی که زحمت کشیدند امیدواریم قرآن قبول کند و توانسته باشیم مهجور بودن این کتاب آسمانی را کم تر کنیم


موج جدی اهتمام به قرآن

پس از صحبتهای عوامل و دست اندرکاران ساخت و تولید برنامه محفل، حجت الاسلام و المسلمین قمی ضمن تشکر از عوامل سازنده برنامه گفت: « یکی از عواملی که باعث جذب مخاطب به برنامه «محفل» شد شوق و ذوق عمیق مردم ما به قرآن کریم
است.»
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: «برنامه «محفل» صرفاً به دنبال پر کردن اوقات فراغت مردم نبود و گمانم این است که میتواند موج جدی اهتمام به قرآن را در جامعه شکل دهد و باید این موضوع را جدی بگیریم. نباید به یک برنامه تلویزیونی بسنده کرد و باید از موفقیت این برنامه برای ایجاد یک حرکت بزرگ قرآنی در سطح اجتماعی بهره بگیریم و این موضوع را با جدیت دنبال کنیم. در ادامه برنامه از زحمات عوامل برنامه تلویزیونی «محفل» با اهدای هدایا و لوح های تقدیر قدردانی شد.


یک پایان خاطره انگیز


ساعت نزدیک ۲۱ است، با آنکه دو ساعتی از اذان گذشته است اما گفتگوهای عوامل برنامه و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی همچنان گرم گرم است و حاج آقا قمی همچنان شنونده خوبی است و سخنان اهالی رسانه و عوامل و دست اندرکاران برنامه را می شنود، حاج آقا امشب میزبان اصلی مراسمی است که برای تقدیر از یکی از محبوبترین برنامه های تلویزیون رمضانی برگزار شده است. شبی خاطره انگیز که در آن فقط از قرآن گفتند و شنیدند.