دسترسی سریع
کد خبر: ۱۰۴۲۲
۲۵ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱

مراسم طشت‌گذاری، آئینی به قدمت ۵۰۰ سال در ایران

مراسم معنوی طشت‌گذاری از جمله رسوماتی است که در آستانه ماه محرم در کشور ما بویژه در غرب کشور برگزار می‌شود و در استان کردستان این مراسم در شهرسریش‌آباد هر ساله برگزار شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، به محرم که نزدیک می‌شویم حال و هوای شهر‌های کشور تغییر می‌کند، یکی به فکر نصب پرچم سیاه و آن یکی به فکر برنامه‌های هیئتی است، استان کردستان نیز براساس رسم و رسومات خود به پیشواز محرم می‌رود و هیئت‌های اهل تشیع با عزاداری و هیئات اهل تسنن نیز به توزیع نذری و قربانی می‌پردازند.


اینجا شاعران اهل سنت در وصف امام حسین شعر می‌سرایند و مداحان نیز در مدح این امام مدیحه‌سرایی می‌کنند.

اما یکی از رسومی که در آستانه محرم در شهر سریش‌آباد برگزار می‌شود آئین معنوی طشت‌گذاری است، سید ابراهیم موسوی از پیرغلامان شهر سریش‌آباد سال‌هاست برای امام حسین (ع) هیئت‌داری می‌کند و در مراسم و عزاداری‌های ایام محرم فعالیت دارد.

این پیرغلام سریش‌آبادی در خصوص مراسم طشت‌گذاری می‌گوید؛ مراسم طشت‌گذاری از دوران صفویان در کشور ما به ویژه در غرب کشور اجرا می‌شود و قدمتی طولانی مدت دارد که براساس آن طشتی پر از آب می‌شود و ۷۲ سیب به نماد ۷۲ تن از یاران امام (ع) در این طشت پر از آب ریخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سیب به دلیل اینکه میوه‌ای بهشتی است انتخاب می‌شود، اعلام کرد: این طشت‌های سیب و آب با سرپوشی بسته می‌شوند و در ایام محرم بین حاجتمندان و بیماران به نیت برآورده شدن حاجاتشان توزیع می‌شود.

موسوی اضافه کرد: هر ساله این مراسم در شهر سریش‌آباد مورد استقبال عموم مردم قرار می‌گیرد و حتی از روستا و شهر‌های اطراف هم برای شرکت در این مراسم حضور می‌یابند.

استقبال پرشور مردم از مراسم معنوی طشت‌گذاری

ابراهیم مؤمنی مسئول هیئت مهدیه سریش‌آباد اظهار کرد: مراسم طشت‌گذاری یکی از مراسم اصلی این هئیت بوده است که هر ساله با شور حسینی مردم عزادار و با حضور مردم متدین و عاشقان ابا عبدالله الحسین (ع) برگزار می‌شود.

وی افزود: در مراسمی که با حضور پیرغلامان و اعضای هیئت مردم شهر سریش‌آباد برگزار شد، مراسم دمام‌زنی در کنار آئیت معنوی طشت‌گذاری توسط جوانان دلبرانی انجام شد.

مراسم طشت‌گذاری، آئینی به قدمت ۵۰۰ سال در ایران/سریش‌آبادی‌ها سنت‌ها را حفظ کرده‌اند
عاشورا سرمایه عظیم فرهنگی و اعتقادی است

حجت‌الاسلام مرتضی شرفبیانی نیز با عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت فرارسیدن عزاداری ماه محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر به محبان اهلبیت گفت: عاشورا سرمایه عظیم فرهنگی و اعتقادی است که باید در حفظ این سرمایه عظیم کوشا باشیم.

مراسم طشت‌گذاری، آئینی به قدمت ۵۰۰ سال در ایران/سریش‌آبادی‌ها سنت‌ها را حفظ کرده‌اند

وی اظهار کرد: ما ضمن اینکه برای امامان معصوم عزاداری می‌کنیم باید تلاش کنیم از سیره آنان الگو بگیرم و راه امامان را سرمشق خود قرار دهیم تا در دنیا و آخرت رستگار و سعادتمند باشیم.

در ادامه مراسم مداحان اهلبیت عصمت و طهارت، کربلایی بابک مهرنی با مداحی پر شور خود به این مراسم معنویت بخشیدند و عزاداران با سینه زنی به یاد عاشورای حسینی و سو گواری به پایان رسید.

مراسم طشت‌گذاری، آئینی به قدمت ۵۰۰ سال در ایران/سریش‌آبادی‌ها سنت‌ها را حفظ کرده‌اند

آیین معنوی عاشورایی طشت‌گذاری در سریش‌آباد سال ۱۳۸۵ به شماره ۶۸۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار