دسترسی سریع
کد خبر: ۸۱۳۷
۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۹
به همت شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شد؛

کتابی برای روایت سرگذشت سرداران ایران‌زمین

جلد اول کتاب «سرداران ایرانی؛ از کوروش تا سلیمانی»، توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل روانه بازار شد.

کتابی برای روایت سرگذشت سرداران ایران‌زمینبه گزارش روابط‌عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، کتاب «سرداران ایرانی؛ از کوروش تا سلیمانی» به قلم محمدباقر رجبی دوانی است که توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده است. 

این کتاب در ۳۶۷ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده است. در این کتاب به سرگذشت سرداران، از کوروش هخامنشی تا بی‌بی مریم بختیاری پراخته شده است.

سرزمین وسیع ایران به‌واسطه موقعیت خاص خود، در طول سده‌های گذشته، مورد هجوم مهاجمان بزرگ و کوچکی قرار داشته که موجب ویرانی‌های عظیمی، چون حمله‌های اسکندر، چنگیزخان و عثمانیان به این کشور گردیده و صدمات و لطمات جبران‌ناپذیری به فرهنگ و تمدن ملی وارد آورده است. اما نکته شگرف اینکه در همان حال که پادشاهان بزرگی در برابر مهاجمان، شکست‌های سختی متحمل می‌شدند و سلسله‌های پادشاهی سقوط می‌کرده و سرزمین ایران، آماج تاخت‌وتاز قرار می‌گرفته، مردان گمنامی به دفاع از آب‌وخاک اجدادی خویش قد علم کرده‌اند و بار دیگر عظمت گذشته را به این سرزمین بازگردانده‌اند.

بازشناسی انگیزه‌ها، زندگی و خدمات این مـردان نامدار که استقلال سیاسی، فرهنگی و دینی کشور منوط به همت آنان بوده، نویسنده را بر آن داشت تا به معرفی برخی از چهره‌های تاریخی ایران‌زمین و گروهی از رزمندگان و مدافعان برجسته و گمنام نظام اسلامی بپردازد. 

کتاب «سرداران ایرانی؛ از کوروش تا سلیمانی» در چهار بخش ایران باستان، ایران پس از اسلام، ایران بعد از انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران و پدیده داعش، تقسیم شده است. ترتیب زندگی‌نامه‌های بخش ۱ و ۲، برحسب توالی تاریخی و بخش ۳ و ۴، به ترتیبِ حروف الفبای نام خانوادگی است.

در این کتاب، سعی شده تا زندگی‌نامه شهدای بزرگوار، کوتاه و مختصر، ولی جامع و مفید بوده و از مطالب حاشیه‌ای و کم‌اهمیت به دور باشد و تا حد امکان، سرگذشت رزمندگانی که کمتر در مقالات و کتاب‌ها از آن‌ها نامی برده شده، گنجانده شود. 

نویسنده در ابتدای کتاب یادآور شده است: «مبارزات چهره‌هایی از بزرگان و دلاوران تاریخ کشورمان، از قبیل پادشاهان، امیران و سرداران، هرچند به معنی تأیید کامل عملکرد آنان نیست، اما به‌سبب مقابله افتخارآمیز آن‌ها با دشمن و حفظ کشور از لوث وجود بیگانگان در مواقع بحرانی و خطرآفرین، بیان گردیده است.» 

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار