دسترسی سریع
کد خبر: ۹۹۷۰
۰۳ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۸
از نمایش و ورزش برای کودک ونوجوان تا تدارک اتاق عقد رایگان در مسجد؛

طلبه‌ای که به عمو مهربان ارومیه مشهور شد

حجت‌الاسلام حجت قلی‌نژاد كه امام جماعت دو مسجد در اروميه است، حدود ده سال مي‌شود که فعالیت تبلیغی خود را به طور تخصصی در زمینه کودک و نوجوان پیش می‌برد.

طلبه‌ای که به عمو مهربان ارومیه مشهور شدبه گزارش روابط‌ عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام حجت قلی نژاد متولد سال ۱۳۵۷ و از زمره امام‌محله‌های دغدغه‌مندی است که رسالت تبلیغی خود را با شیوه‌ای جدید و متفاوت پیش می‌برد.او اکنون در دو مسجد شهرستان ارومیه فعالیت دارد؛ نماز ظهر را در مسجد فاطمه الزهرا (س) و نماز مغرب و عشا را در مسجد کریم اهل بیت (ع) اقامه می‌کند. او فعالیت خود را به تازگی در مسجد کریم اهل بیت (ع)  آغاز کرده و برنامه‌هایی را برای اوقات فراغت دانش‌آموزان ، مانند برگزاری کلاس‌های تابستانی اعم از کلاس‌های درسی، ورزشی و اردوهای تفریحی برگزار می‌کند.                                     

حجت‌الاسلام قلی‌نژاد حدود ده سال است که فعالیت تبلیغی خود را به طور تخصصی در زمینه کودک و نوجوان پیش می‌برد. او در مدارس فعال است و با همکاری دانش‌آموان مناطق مرفه‌نشین، کمک‌هایی را برای قشر کم‌برخوردار دانش‌آموزان در حاشیه یا نقاط دیگر شهر جمع‌آوری می‌کند. او می‌خواهد فرهنگ انفاق و کمک به هم‌نوع را میان دانش‌آموزان رواج دهد.
یکی دیگر از اقدامات او در مدارس، آموزش مهارت‌های زندگی، اخلاق، احترام به والدین، مسائل بهداشتی و... در قالب نمایش است که با همکاری کارگردان ارومیه‌ای آقای عروجیان، این نمایش‌ها را برگزار می‌کند. این اقدام بازخورد‌های خوبی را به همراه داشته است.

این امام محله می‌گوید: جامعه روحانیت و جامعه دینی از نسل امروز غافل شده‌اند، اما دغدغه من این است که به عنوان مبلغ با بچه‌ها ارتباط بگیرم، به همین دلیل تبلیغ را با ورزش و هنر ترکیب می‌کنم و در چنین قالب‌هایی به این‌کار می‌پردازم. من قصد دارم مفاهیم دینی را همراه با روش‌های نشاط آفرین  به بچه‌ها آموزش دهم به همین دلیل در میان بچه‌های ارومیه به عمو مهربان مشهور شده‌ام.

او برای جذب بچه‌های اهل سنت نیز تلاش‌هایی داشته و با حضور در یکی از مناطق سنی نشین و برگزاری گعده هنرهای رزمی و حرکات نمایشی ورزشیبرای بچه‌ها، ذوق و هیجان آنان را تحریک کرده و سپس به دلیل اینکه در آستانه محرم قرار داشتند به شرح واقعه کربلا و داستان زندگی اهل بیت (س) در قالب نمایش پرداخت. این اقدام از سوی این کودکان و نوجوانان نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

این طلبه،اقدامات بسیاری را در کارنامه فعالیت‌های خود ثبت کرده مثلا زمان فعالیت در مسجد الله اکبر، برای شناسایی نیازمندان تلاش کرد و حمایت‌های مختلفی از آنان انجام داد که توزیع بسته‌های ارزاق و گوشت و پوشاک بخشی از این اقدامات بوده است. او در زمان شیوع کرونا که برخی از مشاغل را به تعطیلی کشاند و مشکلات اقتصادی به بار آورد، اقدام به تهیه سبد غذایی برای خانواده‌های نیازمندی که بیکار شده بودند کرد.

وی همچنین با رایزنی با یکی از خیرین برای اشتغال‌زایی نیز تلاش‌هایی کرده و با پیگیری از موسسات فنی و حرفه‌ای، و در اختیار گرفتن استاد رایگان، کلاس آموزشی مهارتی برای بانوان برگزار کرد و در زمینه ازدواج آسان از هنر این بانوان بهره گرفت و  در همان مسجد اتاق عقدی ایجاد کرد تا زوجین به صورت رایگان مراسم عقد خود را در این مکان برگزار کنند و بخشی از هزینه‌های ازدواج‌شان کاهش یابد.  بعد از این اقدام، یکی از خیرین ۱۵ دست لباس عروس به مسجد هدیه کرد.

حجت‌الاسلام قلی‌نژاد برای آزادسازی زندانیان هم تلاش‌هایی کرده و با کمک خیرین و از طریق مسجد پیگیری‌هایی انجام داده تا زندانیان کم‌بضاعت جرائم غیرعمد از بند رها شوند.
یکی از فعالیت‌های اجتماعی این امام محله دغدغه‌مند، شناسایی بیماران اعتیاد و پاکسازی پارک و فضای سبز محل بده تا این مکان‌ها را برای خانواده‌ها و به‌ویژه کودکان محله به مکان تفریحی امنی تبدیل کند. با پیگیری او از شهرداری همچنین وسایل ورزشی و تفریحی که در پارک تخریب شده بودند تعویض و تعمیر شدند همچنین زمین والیبالی برای نوجوانان ایجاد و سرویس بهداشتی نیز برای این پارک ساخته شد.

ارسال نظر
پربازدید
آخرین اخبار
پرطرفدار